חוה סרוסי

חוה סרוסי

מרחב ההשפעה שלי

נובע מהסיפור האישי שלי. הגעתי לירושלים מבאר שבע בעקבות התעמרות שעברתי בתפקידי הקודם. הייתי לבד, ללא משפחה בעיר, ובתחילה חוויתי יחס של זרות וניכור בשכונת מגוריי, כאילו הייתי שקופה בגלל היותי אם חד הורית. בהמשך למדתי שעוד נשים, אמהות חד הוריות, חוו נידוי חברתי. במסגרת קורס גישור שעברתי בשכונה, הקמתי, כפרויקט סיום, קבוצה לאימהות חד הוריות בשכונה; מרחב שלהן שבו ירגישו שהן לא לבד, מרחב של שייכות שבהמשך יצמח לקבוצת העצמה.

העשייה המקצועית שלי

אני עובדת סוציאלית, ולכן חיברתי בין החוויה האישית שלי לבין הידע והכישורים המקצועיים שלי, להקמת קבוצה לאימהות חד הוריות, בשיתוף עם המינהל הקהילתי ומחלקת הרווחה בשכונה. קיימנו מספר מפגשים שהוקדשו למיפוי צרכים ופעילות יצירתית וחוויתית. בעקבות הקורונה הפעילות נעצרה, אך כיום הקבוצה ממשיכה להתקיים בלעדיי.

העשייה הירושלמית שלי

אני רוצה לפעול לקידום זכויותיהן ומעמדן של אימהות חד הוריות ומציפה את הצרכים שלהן במרחב הקהילתי. למשל, במסגרת הקורס סיפרתי על הבדידות שחווים ילדים לאימהות החד הוריות בבית הכנסת; שאין מי שיתעניין בהם, ויברך אותם בברכת הכוהנים. מספר גברים שהשתתפו בקבוצת הלימוד סיפרו, שמאז שהסבתי את תשומת לבם לכך, הם ניגשים מיוזמתם לילדים אלה. בנוסף, השגתי הנחות במספר בתי עסק לאימהות שהשתתפו בקבוצה.

אני מאמינה

שמגיע לאימהות חד הוריות וילדיהן לחיות חיים של חופש ורווחה, משוחררים מהעול של סטיגמות חברתיות וקשיים כלכליים

פרוייקט שאני מקדמת עכשיו

קבוצות לאימהות חד הוריות בכל שכונה בירושלים בפרט, וברמה הארצית, בכלל. אני שואפת לכך שקבוצות כאלה יקומו בשת"פ עם העירייה ועם המינהלים הקהילתיים, כך שבכל שכונה בעיר יהיה מרחב למפגש, לתחושת שייכות ומתן מענה לצרכים השונים של אימהות חד הוריות וילדיהן. חשוב לי מאוד לשלב בפרויקט רבנים של בתי כנסת שידאגו להעניק תשומת לב ויחס לילדים, שלא יחושו מבודדים.

# מרושתות

חוה סרוסי
אני יכולה להרצות על... 

העצמת נשים; אנחנו לא לבד יש לנו את עצמנו, ויש לנו אחת את השניה

מחפשת חיבורים עם... 

ראש העיר, מחלקת הרווחה העירונית, מינהלים קהילתיים, בעלי עסקים, רבנים, ודמויות משפיעות בעיר

אפשר להתייעץ איתי על... 

התמודדות עם בדידות והעצמה

מעוניינת לקדם את ירושלים ב... 

יחס טוב ומטיב למשפחות חד הוריות. למשל, ארגון שבתות וחגים משותפים בקהילה, איתור והכשרה של חונכים מתנדבים לחיזוק והעצמה של המשפחות והילדים. לרתום בתי עסק לתת הנחות לאימהות חד הוריות ולתרום אוכל חם ומוצרי מזון בריאים. וגם, הקמת קהילה תומכת שנהוגה בתחום האזרחים הותיקים כל אם חד הורית שצריכה תיקון בבית מתמודדת לא רק עם התשלום הגבוה אלא עם ניצול מצד בעלי מקצוע